System rekuperacji zapewnia odzysk energii cieplnej z powietrza, które w tradycyjnych systemach wentylacyjnych bezpowrotnie ucieka. .
Świeże powietrze zewnętrzne zasysane jest poprzez czerpnię, następnie przechodzi przez wymiennik ciepła rekuperatora ogrzewając się w jego kanalikach od powietrza usuwanego z wnętrza budynku. Potem nawiewane jest do pomieszczeń takich jak salon, sypialnia czy gabinet. Identyczna ilość ciepłego, wilgotnego zużytego powietrza usuwana jest z łazienek i kuchni. Powietrze zużyte, przechodząc przez wymiennik, oddaje swoje ciepło do świeżego powietrza wchodzącego z zewnątrz nie mieszając się z nim. Cały proces przebiega bezgłośnie i z minimalnym zużyciem energii.
W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej wentylacja mechaniczna charakteryzuje się możliwością regulacji ilości powietrza dostarczanego do budynku niezależnie od warunków atmosferycznych, a wpływ na jej intensywność ma użytkownik systemu. Zaletą systemu wentylacji mechanicznej jest możliwość zastosowania odzysku ciepła, co pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania i zdecydowanie poprawić jakość powietrza i komfort życia.
System rekuperacji funkcjonuje zamiast wentylacji grawitacyjnej, co oznacza, że w domu z rekuperacją nie buduje się już kominów wentylacyjnych. Konieczne natomiast jest pozostawienie komina spalinowego do pieca i kominka. Jeżeli system grzewczy oparty będzie na pompie ciepła, komina nie jest potrzebny. Aktualnie uważa się, że przy obecnych technologiach budowania domów (ciepłe i szczelne ściany i okna), nie można zbudować nowoczesnego, energooszczędnego domu bez rekuperacji.